COIL PLUG IP67
018Z-018F-042N COIL PLUG IP67
Catalog number
201385009
EAN
5715162295557
Manufacturer number
042N1256
Country of origin
DE
HS number
85366990
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "018Z-018F-042N"
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 125 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE |
| Body type: | Opaque |
| CE evaluated: | Yes |
| Cable diameter [in] [max]: | 0.35 in |
| Cable diameter [in] [min]: | 0.16 in |
| Cable diameter [mm] [max]: | 9 mm |
| Cable diameter [mm] [min]: | 4 mm |
| Cable holder material: | PA6 + 20% GF |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Color: | Grey |
| Conductor size, max. [mm2]: | 1.5 mm² |
| Contact resistance max. [mOhm]: | 15 mOhm |
| Contacts: | 2 + PE |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| EU RoHS exemption clause: | 6(a) 6(c) |
| Electrical connection form: | Form A |
| Electrical connection standard: | DIN EN 175301-803A |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Gasket material: | Silicone |
| Gasket type: | Flat |
| Operating current max. [A]: | 16 A |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Solenoid coil accessories |
| Product Name Description: | Cable plug |
| Quantity per packing format: | 100 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Supply voltage [V] AC: | 250 V |
| Supply voltage [V] DC: | 250 V |
| Terminal block material: | PA66 + 25%GF |
| Type designation: | Cable plug |
| Used for product: | 018F Coil Type B 018Z Coil Type B 042N Coil Type B |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 125 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE |
| Body type: | Opaque |
| CE evaluated: | Yes |
| Cable diameter [in] [max]: | 0.35 in |
| Cable diameter [in] [min]: | 0.16 in |
| Cable diameter [mm] [max]: | 9 mm |
| Cable diameter [mm] [min]: | 4 mm |
| Cable holder material: | PA6 + 20% GF |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Color: | Grey |
| Conductor size, max. [mm2]: | 1.5 mm² |
| Contact resistance max. [mOhm]: | 15 mOhm |
| Contacts: | 2 + PE |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| EU RoHS exemption clause: | 6(a) 6(c) |
| Electrical connection form: | Form A |
| Electrical connection standard: | DIN EN 175301-803A |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Gasket material: | Silicone |
| Gasket type: | Flat |
| Operating current max. [A]: | 16 A |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Solenoid coil accessories |
| Product Name Description: | Cable plug |
| Quantity per packing format: | 100 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Supply voltage [V] AC: | 250 V |
| Supply voltage [V] DC: | 250 V |
| Terminal block material: | PA66 + 25%GF |
| Type designation: | Cable plug |
| Used for product: | 018F Coil Type B 018Z Coil Type B 042N Coil Type B |