SOLENOID COIL - EXCL. PLUG - DIN SPADE
ENCLOSURE: IP00
BA024B 24V 60HZ 9.5W SOLENOID COIL - EXCL. PLUG - DIN SPADE
Catalog number
201360007
EAN
5702423002566
Manufacturer number
042N7520
Country of origin
DK
HS number
85059090
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "BA024B 24V 60HZ 9.5W"
BA, BD, BB, BE, BF, BG, BN, BO, BJ, BX, BY, BQ, AM, AZ, AS, AP
Danfoss solenoid valves and coils are usually ordered separately to allow maximum flexibility, enabling you to select a valve and coil combination to best suit your needs.
The Danfoss coil program consists of both the easy-to-handle clip-on system and traditional coils with threaded fastener.
Danfoss offer a wide range of application specific coils for e.g. steam or hazardous areas. The coils are available with approvals such as EN60730-1 and UL.
Danfoss solenoid valves and coils are usually ordered separately to allow maximum flexibility, enabling you to select a valve and coil combination to best suit your needs.
The Danfoss coil program consists of both the easy-to-handle clip-on system and traditional coils with threaded fastener.
Danfoss offer a wide range of application specific coils for e.g. steam or hazardous areas. The coils are available with approvals such as EN60730-1 and UL.
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 40 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | DIN Spade |
| Coil design standard: | VDE 0580 |
| Coil fastening: | Nut and snap |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Blue |
| Contains batteries: | No |
| Duty rating: | Continuous |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical connection: | DIN Spade |
| Electrical connection size: | 6.3 mm x 0.8 mm |
| Electrical connection standard: | EN175301-803 |
| Electrical connector: | 3 x spades |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Frequency [Hz]: | 60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV220B 65 - 100 EV310B |
| Parts included: | Nut Snap fastener |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 19 VA |
| Power consumption [W] 60Hz: | 9.5 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 45 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 24 V |
| Supply voltage [V] AC: | 24 V |
| Type designation: | BA024B |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 40 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | DIN Spade |
| Coil design standard: | VDE 0580 |
| Coil fastening: | Nut and snap |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Blue |
| Contains batteries: | No |
| Duty rating: | Continuous |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical connection: | DIN Spade |
| Electrical connection size: | 6.3 mm x 0.8 mm |
| Electrical connection standard: | EN175301-803 |
| Electrical connector: | 3 x spades |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Frequency [Hz]: | 60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV220B 65 - 100 EV310B |
| Parts included: | Nut Snap fastener |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 19 VA |
| Power consumption [W] 60Hz: | 9.5 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 45 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 24 V |
| Supply voltage [V] AC: | 24 V |
| Type designation: | BA024B |