SOLENOID COIL - EXCL. PLUG - DIN SPADE
ENCLOSURE: IP00
BB440CS SOLENOID COIL - EXCL. PLUG - DIN SPADE
Catalog number
201361003
EAN
5702428044516
Manufacturer number
018F7353
Country of origin
DK
HS number
85059090
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "BB440CS"
BB / BE / BF / BG / BN
The coils are specially designed to operate in the aggressive environment of high humidity and temperature fluctuations that you find in most refrigeration systems.
The Clip- on fastening system ensures a faultless installation and makes the coils easy to mount and dismount. A Danfoss Clip-on coil can be mounted without any tools at all, and it is simple to dismount the coil by means of a screwdriver.
The Clip-on coils are available for the entire range of Danfoss solenoid valves for refrigeration, freezing and air conditioning purposes.
The coils are specially designed to operate in the aggressive environment of high humidity and temperature fluctuations that you find in most refrigeration systems.
The Clip- on fastening system ensures a faultless installation and makes the coils easy to mount and dismount. A Danfoss Clip-on coil can be mounted without any tools at all, and it is simple to dismount the coil by means of a screwdriver.
The Clip-on coils are available for the entire range of Danfoss solenoid valves for refrigeration, freezing and air conditioning purposes.
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 80 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE EAC LLC CDC TYSK |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | DIN Spade |
| Coil design standard: | VDE 0580 |
| Coil fastening: | Clip-on |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Blue |
| Compliance: | EN 60730-1 |
| Contains batteries: | No |
| Duty rating: | Continuous |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical connection: | DIN Spade |
| Electrical connection size: | 6.3 mm x 0.8 mm |
| Electrical connection standard: | EN175301-803 |
| Electrical connector: | 3 x spades |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Frequency [Hz]: | 50/60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV212B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV220B 65 - 100 EV222B EV224B EV250B EV251B EV310B |
| Power consumption 50Hz [VA]: | 24 VA |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 24 VA |
| Power consumption [W] 50Hz: | 14 W |
| Power consumption [W] 60Hz: | 15 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 50 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Spare part number: | 018F7353 |
| Supply voltage 50Hz Max [V]: | 400 V |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 440 V |
| Supply voltage [V] AC [max]: | 440 V |
| Supply voltage [V] AC [min]: | 400 V |
| Type designation: | BB440CS |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 80 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE EAC LLC CDC TYSK |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | DIN Spade |
| Coil design standard: | VDE 0580 |
| Coil fastening: | Clip-on |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Blue |
| Compliance: | EN 60730-1 |
| Contains batteries: | No |
| Duty rating: | Continuous |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical connection: | DIN Spade |
| Electrical connection size: | 6.3 mm x 0.8 mm |
| Electrical connection standard: | EN175301-803 |
| Electrical connector: | 3 x spades |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Frequency [Hz]: | 50/60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV212B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV220B 65 - 100 EV222B EV224B EV250B EV251B EV310B |
| Power consumption 50Hz [VA]: | 24 VA |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 24 VA |
| Power consumption [W] 50Hz: | 14 W |
| Power consumption [W] 60Hz: | 15 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 50 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Spare part number: | 018F7353 |
| Supply voltage 50Hz Max [V]: | 400 V |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 440 V |
| Supply voltage [V] AC [max]: | 440 V |
| Supply voltage [V] AC [min]: | 400 V |
| Type designation: | BB440CS |