SOLENOID COIL - WITH CABLE 0.5 MTR.
ELECTR. CONN.: CONDUIT HUB 1/2"
BX240CS 208/240V 50/60 HZ 17/14W IP54 SOLENOID COIL - WITH CABLE 0.5 MTR.
Catalog number
201378007
EAN
5702428841306
Manufacturer number
018F4122
Country of origin
CN
HS number
85059029
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "BX240CS 208/240V 50/60 HZ 17/14W IP54"
BA, BD, BB, BE, BF, BG, BN, BO, BJ, BX, BY, BQ, AM, AZ, AS, AP
Danfoss solenoid valves and coils are usually ordered separately to allow maximum flexibility, enabling you to select a valve and coil combination to best suit your needs.
The Danfoss coil program consists of both the easy-to-handle Clip-On system and traditional coils with threaded fastener.
Danfoss offer a wide range of application specific coils for e.g. steam or hazardous areas.
The coils are available with approvals such as EN60730-1 and UL.
Danfoss solenoid valves and coils are usually ordered separately to allow maximum flexibility, enabling you to select a valve and coil combination to best suit your needs.
The Danfoss coil program consists of both the easy-to-handle Clip-On system and traditional coils with threaded fastener.
Danfoss offer a wide range of application specific coils for e.g. steam or hazardous areas.
The coils are available with approvals such as EN60730-1 and UL.
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 50 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | C UL US LISTED LLC CDC TYSK |
| Cable length [in]: | 20 in |
| Cable length [m]: | 0.5 m |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | 1/2 in Conduit Hub |
| Coil design standard: | UL 429 |
| Coil fastening: | Clip-on |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Black |
| Compliance: | UL 429 |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. comments: | Flying leads |
| Electrical connection: | Conduit hub |
| Electrical connection size: | 1/2 in |
| Electrical connection standard: | UL50E CLASS 4 |
| Enclosure rating IP: | IP54 |
| Enclosure rating Nema (~): | 4 |
| Frame design: | Ext. metal frame |
| Frequency [Hz]: | 50/60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV215B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV225B EV245B EV250B |
| Pollution degree: | 3 |
| Power consumption 50Hz [VA]: | 31 VA |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 26 VA |
| Power consumption [W] 50Hz: | 17 W |
| Power consumption [W] 60Hz: | 14 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 35 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Spare part number: | 018F4122 |
| Supply voltage 50Hz Max [V]: | 230 V |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 240 V |
| Supply voltage 60Hz Min [V]: | 208 V |
| Supply voltage [V] AC: | 230 V |
| Type designation: | BX240CS |
| UL approval file name: | MH29671 |
| UL evaluated: | Yes |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 50 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | C UL US LISTED LLC CDC TYSK |
| Cable length [in]: | 20 in |
| Cable length [m]: | 0.5 m |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil connection: | 1/2 in Conduit Hub |
| Coil design standard: | UL 429 |
| Coil fastening: | Clip-on |
| Coil winding insulation class: | Class H to IEC 85 |
| Color: | Black |
| Compliance: | UL 429 |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. comments: | Flying leads |
| Electrical connection: | Conduit hub |
| Electrical connection size: | 1/2 in |
| Electrical connection standard: | UL50E CLASS 4 |
| Enclosure rating IP: | IP54 |
| Enclosure rating Nema (~): | 4 |
| Frame design: | Ext. metal frame |
| Frequency [Hz]: | 50/60 Hz |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV210B EV215B EV220B 15 - 50 EV220B 6 - 22 EV225B EV245B EV250B |
| Pollution degree: | 3 |
| Power consumption 50Hz [VA]: | 31 VA |
| Power consumption 60Hz [VA]: | 26 VA |
| Power consumption [W] 50Hz: | 17 W |
| Power consumption [W] 60Hz: | 14 W |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid coil |
| Product accessories: | Solenoid coil accessories |
| Quantity per packing format: | 35 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Rel. Humidity [% RH] [max]: | 97 % |
| Rel. Humidity [% RH] [min]: | 0 % |
| Rel. Humidity conditions: | Non-condensation |
| Serviceable: | No |
| Spare part number: | 018F4122 |
| Supply voltage 50Hz Max [V]: | 230 V |
| Supply voltage 60Hz Max [V]: | 240 V |
| Supply voltage 60Hz Min [V]: | 208 V |
| Supply voltage [V] AC: | 230 V |
| Type designation: | BX240CS |
| UL approval file name: | MH29671 |
| UL evaluated: | Yes |