PRESSURE CONTROL
CAS 147 - G 1/4" - 6/60 BAR PRESSURE CONTROL
Catalog number
204457008
EAN
5702423151707
Manufacturer number
060-316266
Country of origin
PL
HS number
90322000
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "CAS 147 - G 1/4" - 6/60 BAR"
CAS, heavy-duty pressure switch
In the CAS pressure switches series, special attention has been given to meeting demands for a high level of enclosure, low differential, robust, compact construction and resistance to shock and vibration. The CAS series covers most outdoor as well as indoor application requirements. CAS pressure switches are suitable for use in alarm and regulation systems in factories, diesel plant, compressors, power stations and on board ships.
In the CAS pressure switches series, special attention has been given to meeting demands for a high level of enclosure, low differential, robust, compact construction and resistance to shock and vibration. The CAS series covers most outdoor as well as indoor application requirements. CAS pressure switches are suitable for use in alarm and regulation systems in factories, diesel plant, compressors, power stations and on board ships.
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -25 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CE DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| Burst pressure [bar]: | 240 bar |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.1 A, 220 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 3 bar |
| Differential [bar] [min]: | 1 bar |
| Differential [psi] [max]: | 43.5 psi |
| Differential [psi] [min]: | 14.5 psi |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical conn. comments: | Metal cable gland |
| Electrical connection: | Screwed cable entry |
| Electrical connection size: | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard: | DIN 40430 |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 120 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 1740 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 180 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 2611 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Diaphragm |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 60 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 6 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 870 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 87 psig |
| Serviceable: | No |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -25 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CE DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| Burst pressure [bar]: | 240 bar |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.1 A, 220 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 3 bar |
| Differential [bar] [min]: | 1 bar |
| Differential [psi] [max]: | 43.5 psi |
| Differential [psi] [min]: | 14.5 psi |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical conn. comments: | Metal cable gland |
| Electrical connection: | Screwed cable entry |
| Electrical connection size: | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard: | DIN 40430 |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 120 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 1740 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 180 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 2611 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Diaphragm |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 60 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 6 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 870 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 87 psig |
| Serviceable: | No |