SOLENOID VALVE EXCLUDED COIL
EV 220B 18B G 34F NC000 SOLENOID VALVE EXCLUDED COIL
Catalog number
204324021
EAN
5702423023790
Manufacturer number
032U1260
Country of origin
PL
HS number
84818079
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "EV 220B 18B G 34F NC000"
EV220B
EV220B 6 - EV220B 22 is a direct servo-operated 2/2-way solenoid valve program with connections from ¼" - 1".
This program is especially for OEM applications demanding a robust solution and moderate flow rates.
EV220B 6 - EV220B 22 is a direct servo-operated 2/2-way solenoid valve program with connections from ¼" - 1".
This program is especially for OEM applications demanding a robust solution and moderate flow rates.
| Actuator: | B |
|---|---|
| Actuator size [inches]: | 0.53 in |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
| Ambient temperature max. [°C]: | 40 °C |
| Application: | Open |
| Body material: | Brass |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection Internal/External: | Internal |
| Connection material: | Brass |
| Connection size [in]: | 3/4 |
| Connection standard: | ISO 228-1 |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 6.95 gal/min |
| Differential pressure [bar] [max]: | 10 bar |
| Differential pressure [bar] [min]: | 0.3 bar |
| Differential pressure [psi] [max]: | 145 psi |
| Differential pressure [psi] [min]: | 4.35 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Est. time to close, water [ms]: | 500 ms |
| Est. time to open, water [ms]: | 200 ms |
| Flow direction: | Single-flow |
| Flow direction indicator: | Embossed 1-way arrow |
| Fluid Group: | 1 |
| Function: | NC |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Kv value [m³/h]: | 6 m³/h |
| Max. Working Pressure [bar]: | 10 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 145 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 15 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 217.5 psig |
| Max media viscosity [cSt]: | 50 cSt |
| Media recommendations: | Oil, Comp.Air, Vacuum |
| Media tolerance comments: | Neutral media Water at max. 60°C/140 °F |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 100 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | 0 °C |
| Number of ways: | 2/2 |
| Operation: | Servo-operated (diaphragm) |
| Orifice size [mm]: | 18 mm |
| Orifice size fraction [in]: | 3/4 in |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV220B 6 - 22 |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid valve |
| Product accessories: | Solenoid valve accessories |
| Quantity per packing format: | 12 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Seal material: | FKM |
| Serviceable: | Solenoid valve spare parts |
| Specification key: | EV220B 18B G 34F NC000 |
| Type designation: | EV220B 18 |
| Actuator: | B |
|---|---|
| Actuator size [inches]: | 0.53 in |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
| Ambient temperature max. [°C]: | 40 °C |
| Application: | Open |
| Body material: | Brass |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection Internal/External: | Internal |
| Connection material: | Brass |
| Connection size [in]: | 3/4 |
| Connection standard: | ISO 228-1 |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 6.95 gal/min |
| Differential pressure [bar] [max]: | 10 bar |
| Differential pressure [bar] [min]: | 0.3 bar |
| Differential pressure [psi] [max]: | 145 psi |
| Differential pressure [psi] [min]: | 4.35 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Est. time to close, water [ms]: | 500 ms |
| Est. time to open, water [ms]: | 200 ms |
| Flow direction: | Single-flow |
| Flow direction indicator: | Embossed 1-way arrow |
| Fluid Group: | 1 |
| Function: | NC |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Kv value [m³/h]: | 6 m³/h |
| Max. Working Pressure [bar]: | 10 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 145 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 15 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 217.5 psig |
| Max media viscosity [cSt]: | 50 cSt |
| Media recommendations: | Oil, Comp.Air, Vacuum |
| Media tolerance comments: | Neutral media Water at max. 60°C/140 °F |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 100 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | 0 °C |
| Number of ways: | 2/2 |
| Operation: | Servo-operated (diaphragm) |
| Orifice size [mm]: | 18 mm |
| Orifice size fraction [in]: | 3/4 in |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV220B 6 - 22 |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid valve |
| Product accessories: | Solenoid valve accessories |
| Quantity per packing format: | 12 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Seal material: | FKM |
| Serviceable: | Solenoid valve spare parts |
| Specification key: | EV220B 18B G 34F NC000 |
| Type designation: | EV220B 18 |