MANUAL OPENING UNIT
EV 220B 65-100 MANUAL OPENING UNIT
Catalog number
201343071
EAN
5702428450515
Manufacturer number
032U7390
Country of origin
DK
HS number
84818079
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "EV 220B 65-100"
EV220B, servo-operated solenoid valves
EV220B is a universal 2/2-way solenoid valve program. Valve body in brass, dezincification resistant brass and stainless steel ensures that a broad variety of application can be covered.
EV220B is a universal 2/2-way solenoid valve program. Valve body in brass, dezincification resistant brass and stainless steel ensures that a broad variety of application can be covered.
| China RoHS compliance: | Out of scope |
|---|---|
| Comments: | HAND OPERATED |
| Contains batteries: | No |
| Description: | Manuel Opening Unit |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Function: | NC |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -30 °C |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Solenoid valves spare parts |
| Product Name Description: | Service kit |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Seal material: | EPDM |
| Type designation: | Actuator set manual override |
| Used for product: | EV220B 65-100 EV220B 15-100 EV220B 15-50 |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
|---|---|
| Comments: | HAND OPERATED |
| Contains batteries: | No |
| Description: | Manuel Opening Unit |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Function: | NC |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -30 °C |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Solenoid valves spare parts |
| Product Name Description: | Service kit |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Seal material: | EPDM |
| Type designation: | Actuator set manual override |
| Used for product: | EV220B 65-100 EV220B 15-100 EV220B 15-50 |