SOLENOID VALVE EXCLUDED COIL
EV 310B 2.0B FL 32F NC040 SOLENOID VALVE EXCLUDED COIL
Catalog number
204339014
EAN
5702423179749
Manufacturer number
032U4923
Country of origin
DK
HS number
84818079
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "EV 310B 2.0B FL 32F NC040"
EV310B, direct-operated 3/2-way solenoid valves
EV310B covers a wide range of direct-operated 3/2-way solenoid valves for universal use. EV310B is a real robust valve program with high performance and can be used in all kind of tough working conditions. Clip-on coils can not be used on EV310B.
EV310B covers a wide range of direct-operated 3/2-way solenoid valves for universal use. EV310B is a real robust valve program with high performance and can be used in all kind of tough working conditions. Clip-on coils can not be used on EV310B.
| Actuator: | B |
|---|---|
| Actuator size [inches]: | 0.53 in |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
| Ambient temperature max. [°C]: | 40 °C |
| Application: | Open |
| Body material: | Brass |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | Brass |
| Connection size [mm]: | 32 mm |
| Connection type: | Flange |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 0.17 gal/min |
| Differential pressure [bar] [max]: | 16 bar |
| Differential pressure [bar] [min]: | 0 bar |
| Differential pressure [psi] [max]: | 232 psi |
| Differential pressure [psi] [min]: | 0 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Est. time to close, water [ms]: | 20 ms |
| Est. time to open, water [ms]: | 20 ms |
| Fluid Group: | 1 |
| Function: | NC |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Kv value [m³/h]: | 0.15 m³/h |
| Max. Working Pressure [bar]: | 16 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 232 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 24 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 348 psig |
| Media recommendations: | Oil, Comp.Air, Vacuum |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 100 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -10 °C |
| Number of ways: | 3/2 |
| Operation: | Direct-operated |
| Orifice size [mm]: | 2 mm |
| Orifice size fraction [in]: | 5/64 in |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV310B |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid valve |
| Product accessories: | Flanges Solenoid valve accessories |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Seal material: | FKM |
| Serviceable: | Solenoid valve spare parts |
| Specification key: | EV310B 2B FL32 F NC040 |
| Type designation: | EV310B 2 |
| Actuator: | B |
|---|---|
| Actuator size [inches]: | 0.53 in |
| Actuator size [mm]: | 13.5 mm |
| Ambient temperature max. [°C]: | 40 °C |
| Application: | Open |
| Body material: | Brass |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | Brass |
| Connection size [mm]: | 32 mm |
| Connection type: | Flange |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 0.17 gal/min |
| Differential pressure [bar] [max]: | 16 bar |
| Differential pressure [bar] [min]: | 0 bar |
| Differential pressure [psi] [max]: | 232 psi |
| Differential pressure [psi] [min]: | 0 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Est. time to close, water [ms]: | 20 ms |
| Est. time to open, water [ms]: | 20 ms |
| Fluid Group: | 1 |
| Function: | NC |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Kv value [m³/h]: | 0.15 m³/h |
| Max. Working Pressure [bar]: | 16 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 232 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 24 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 348 psig |
| Media recommendations: | Oil, Comp.Air, Vacuum |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 100 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -10 °C |
| Number of ways: | 3/2 |
| Operation: | Direct-operated |
| Orifice size [mm]: | 2 mm |
| Orifice size fraction [in]: | 5/64 in |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | EV310B |
| Product Group: | Solenoid valves |
| Product Name Description: | Solenoid valve |
| Product accessories: | Flanges Solenoid valve accessories |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Seal material: | FKM |
| Serviceable: | Solenoid valve spare parts |
| Specification key: | EV310B 2B FL32 F NC040 |
| Type designation: | EV310B 2 |