Product information "EVM NC"
| Ambient temperature: | -40 - 80 °C |
|---|---|
| Approval(s): | LLC CDC TYSK UL |
| Body material: | Steel |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil: | No |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 0.393 gal/min |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Function: | NC |
| Inlet connection type: | Thread |
| Kv value [m³/h]: | 0.34 m³/h |
| Manual operation option: | No |
| Max. Working Pressure [bar]: | 65 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 943 psig |
| MaxOPD[bar] 10W AC: | 21 bar |
| MaxOPD[bar] 20W AC: | 40 bar |
| MaxOPD[bar] 20W DC: | 14 bar |
| MaxOPD[psi] 10W AC: | 305 psi |
| MaxOPD[psi] 20W AC: | 580 psi |
| MaxOPD[psi] 20W DC: | 203 psi |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -60 °C |
| Orifice size [mm]: | 3.3 mm |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | CVH ICS |
| Product Group: | Press. and temp. regul. valves |
| Product Name Description: | Pilot valve |
| Product accessories: | Pilot valve accessories |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Serviceable: | No |
| Type designation: | Solenoid valve |
| UL evaluated: | Yes |
| Valve operation: | Servo-piston |
| Ambient temperature: | -40 - 80 °C |
|---|---|
| Approval(s): | LLC CDC TYSK UL |
| Body material: | Steel |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Coil: | No |
| Contains batteries: | No |
| Cv value [gal/min]: | 0.393 gal/min |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Function: | NC |
| Inlet connection type: | Thread |
| Kv value [m³/h]: | 0.34 m³/h |
| Manual operation option: | No |
| Max. Working Pressure [bar]: | 65 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 943 psig |
| MaxOPD[bar] 10W AC: | 21 bar |
| MaxOPD[bar] 20W AC: | 40 bar |
| MaxOPD[bar] 20W DC: | 14 bar |
| MaxOPD[psi] 10W AC: | 305 psi |
| MaxOPD[psi] 20W AC: | 580 psi |
| MaxOPD[psi] 20W DC: | 203 psi |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -60 °C |
| Orifice size [mm]: | 3.3 mm |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts Program name: | CVH ICS |
| Product Group: | Press. and temp. regul. valves |
| Product Name Description: | Pilot valve |
| Product accessories: | Pilot valve accessories |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | No |
| Serviceable: | No |
| Type designation: | Solenoid valve |
| UL evaluated: | Yes |
| Valve operation: | Servo-piston |