HEAT EXCHANGER
HE 0.5 HEAT EXCHANGER
Catalog number
201115001
EAN
5702422001355
Manufacturer number
015D0001
Country of origin
PL
HS number
84195080
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "HE 0.5"
| Approval(s): | EAC LLC CDC TYSK RoHS RoHS China |
|---|---|
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Inlet connection type: | Solder, ODF |
| Inlet size [mm]: | 12 mm |
| Lubricants compatibility: | Oilfree applications |
| Max. Working Pressure [bar]: | 35 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 507 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 52 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 754 psig |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -60 °C |
| Oil free refrigerants: | R513A |
| Outlet connection type: | Solder, ODF |
| Outlet size [mm]: | 6 mm |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Heat exchangers |
| Product Name Description: | Tube-in-tube heat exchanger |
| Product accessories: | No |
| Quantity per packing format: | 18 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Refrigerants: | R1270 R134a R22 R290 R404A R407A R407C R407F R407H R422B R422D R448A R449A R449B R450A R452A R454A R454C R455A R507A R513A R600 R600a |
| Serviceable: | No |
| Approval(s): | EAC LLC CDC TYSK RoHS RoHS China |
|---|---|
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Inlet connection type: | Solder, ODF |
| Inlet size [mm]: | 12 mm |
| Lubricants compatibility: | Oilfree applications |
| Max. Working Pressure [bar]: | 35 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 507 psig |
| Max. test pressure [bar]: | 52 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 754 psig |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -60 °C |
| Oil free refrigerants: | R513A |
| Outlet connection type: | Solder, ODF |
| Outlet size [mm]: | 6 mm |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Heat exchangers |
| Product Name Description: | Tube-in-tube heat exchanger |
| Product accessories: | No |
| Quantity per packing format: | 18 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Refrigerants: | R1270 R134a R22 R290 R404A R407A R407C R407F R407H R422B R422D R448A R449A R449B R450A R452A R454A R454C R455A R507A R513A R600 R600a |
| Serviceable: | No |