TEMPERATURE CONTROL
-25/+15°C CAP 2M.
KP 73 TEMPERATURE CONTROL
Catalog number
201486015
EAN
5702428014861
Manufacturer number
060L111766
Country of origin
PL
HS number
90321080
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "KP 73"
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 65 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | BV CCC CE CMIM DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD RINA RMRS RoHS China c UL us UL873, CS C22.2 |
| CE evaluated: | Yes |
| Cap. tube length fraction [in]: | 78 3/4 in |
| Capillary tube length [mm]: | 2000 mm |
| Charge type: | Adsorption |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=10 A, 400 V AC1=16 A, 400 V AC3=16 A, 400 V DC13=12 W, 220 V LR=112 A, 400 V |
| Contains batteries: | No |
| Diff. @ Max. range setting [K] [max]: | 25 K |
| Diff. @ Max. range setting [K] [min]: | 8 K |
| Diff. @ Max. range setting[°C] [max]: | 25 °C |
| Diff. @ Max. range setting[°C] [min]: | 8 °C |
| Diff. @ Min. range setting [K] [max]: | 70 K |
| Diff. @ Min. range setting [K] [min]: | 12 K |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [max]: | 70 °C |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [min]: | 12 °C |
| Differential type: | Adjustable |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EU RoHS compliance: | Yes |
| EU RoHS exemption clause: | No |
| Electrical connection: | Rubber cable gland |
| Electrical connection size: | 6-14 mm |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP30 |
| Enclosure rating Nema (~): | 1 |
| Max. sensor temperature [°C]: | 80 °C |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Description: | Thermostat |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Thermostat |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 32 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Reset function: | Auto |
| Sensor size (Ø x L) [in]: | 1/4 x 3 3/4 in |
| Sensor size (Ø x L) [mm]: | 6.4 x 95 mm |
| Sensor type: | Remote bulb |
| Serviceable: | No |
| Temperature range [°C] [max]: | 15 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -25 °C |
| UL approval file name: | E31024 |
| UL evaluated: | Yes |
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 65 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | BV CCC CE CMIM DNV EAC GL LLC CDC EURO-TYSK LR LVD RINA RMRS RoHS China c UL us UL873, CS C22.2 |
| CE evaluated: | Yes |
| Cap. tube length fraction [in]: | 78 3/4 in |
| Capillary tube length [mm]: | 2000 mm |
| Charge type: | Adsorption |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=10 A, 400 V AC1=16 A, 400 V AC3=16 A, 400 V DC13=12 W, 220 V LR=112 A, 400 V |
| Contains batteries: | No |
| Diff. @ Max. range setting [K] [max]: | 25 K |
| Diff. @ Max. range setting [K] [min]: | 8 K |
| Diff. @ Max. range setting[°C] [max]: | 25 °C |
| Diff. @ Max. range setting[°C] [min]: | 8 °C |
| Diff. @ Min. range setting [K] [max]: | 70 K |
| Diff. @ Min. range setting [K] [min]: | 12 K |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [max]: | 70 °C |
| Diff. @ Min. range setting[°C] [min]: | 12 °C |
| Differential type: | Adjustable |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EU RoHS compliance: | Yes |
| EU RoHS exemption clause: | No |
| Electrical connection: | Rubber cable gland |
| Electrical connection size: | 6-14 mm |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP30 |
| Enclosure rating Nema (~): | 1 |
| Max. sensor temperature [°C]: | 80 °C |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Description: | Thermostat |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Thermostat |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 32 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Reset function: | Auto |
| Sensor size (Ø x L) [in]: | 1/4 x 3 3/4 in |
| Sensor size (Ø x L) [mm]: | 6.4 x 95 mm |
| Sensor type: | Remote bulb |
| Serviceable: | No |
| Temperature range [°C] [max]: | 15 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -25 °C |
| UL approval file name: | E31024 |
| UL evaluated: | Yes |