PRESSURE CONTROL
KPI 38 PRESSURE CONTROL
Catalog number
204463012
EAN
5702423147335
Manufacturer number
060-508166
Country of origin
PL
HS number
90322000
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Features
- Wide setting range
- Shock and impact resistant
- Snap action electrical contacts minimize chatter, bounce, and wear, and ensure long term electrical and mechanical reliability
- Small dimensions - space saving and easy to install in panels
- Electrical connection from front of the unit makes rack mounting easier and also saves space
- Suitable for alternating current and direct current
- Single pressure switches and thermostats are fitted with a single pole double throw contact system (SPDT)
- Can be used for both liquids and gases (KPI)
- Manual trip function enables electrical connections verification without any tools or pressure changes in the application
- Versions with automatic and manual reset available
- For demineralized water, there are special KP models with wetted parts made of stainless steel (AISI 316L)
Product information "KPI 38"
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 65 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CCC CE CMIM EAC LLC CDC EURO-TYSK LVD RINA RoHS China c UL us UL873, CS C22.2 |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V LR=36 A, 240 V LR=48 A, 120 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 6 bar |
| Differential [bar] [min]: | 1.8 bar |
| Differential [psi] [max]: | 87 psi |
| Differential [psi] [min]: | 26 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EPD available: | Yes |
| EU RoHS compliance: | Yes |
| EU RoHS exemption clause: | No |
| Electrical connection: | Rubber cable gland |
| Electrical connection size: | 6-14 mm |
| Enclosure rating IP: | IP30 |
| Enclosure rating Nema (~): | 1 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Max. Working Pressure [bar]: | 30 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 435 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 30 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 435 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Male |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Bellows |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 36 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 28 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 8 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 406 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 116 psig |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| UL approval file name: | E31024 |
| UL evaluated: | Yes |
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 65 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CCC CE CMIM EAC LLC CDC EURO-TYSK LVD RINA RoHS China c UL us UL873, CS C22.2 |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V LR=36 A, 240 V LR=48 A, 120 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 6 bar |
| Differential [bar] [min]: | 1.8 bar |
| Differential [psi] [max]: | 87 psi |
| Differential [psi] [min]: | 26 psi |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EPD available: | Yes |
| EU RoHS compliance: | Yes |
| EU RoHS exemption clause: | No |
| Electrical connection: | Rubber cable gland |
| Electrical connection size: | 6-14 mm |
| Enclosure rating IP: | IP30 |
| Enclosure rating Nema (~): | 1 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Max. Working Pressure [bar]: | 30 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 435 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 30 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 435 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Male |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Bellows |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 36 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) Cadmium oxide (CAS no.1306-19-0) |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 28 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 8 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 406 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 116 psig |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| UL approval file name: | E31024 |
| UL evaluated: | Yes |