DANFOSS PRESSURE CONTROL
ADJ. DIFF. 2/6 BAR
KPS 39 G 3/8'' 10/35 BAR DANFOSS PRESSURE CONTROL
Catalog number
204465003
EAN
5702423146796
Manufacturer number
060-310266
Country of origin
PL
HS number
90322000
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "KPS 39 G 3/8'' 10/35 BAR"
KPS, heavy-duty pressure switch
In the KPS switches series, special attention has been given to meeting important demands for a high level of enclosure, a robust, compact construction and resistance to shock and vibration.
The KPS switches range covers most outdoor as well as indoor application requirements, and are suitable for use in alarm and regulation systems in factories, diesel plant, compressors, power station and on board ships.
In the KPS switches series, special attention has been given to meeting important demands for a high level of enclosure, a robust, compact construction and resistance to shock and vibration.
The KPS switches range covers most outdoor as well as indoor application requirements, and are suitable for use in alarm and regulation systems in factories, diesel plant, compressors, power station and on board ships.
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT gold |
| Contact rating: | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V LR max. 50 A for gold 1…30 mA, 5...30 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 6 bar |
| Differential [bar] [min]: | 2 bar |
| Differential [psi] [max]: | 87 psi |
| Differential [psi] [min]: | 29 psi |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical conn. comments: | Metal cable gland |
| Electrical connection: | Screwed cable entry |
| Electrical connection size: | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard: | DIN 40430 |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 45 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 653 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 53 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 769 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure Connection: | Male |
| Pressure Range Max. (BAR): | 35.0 |
| Pressure Range Min. (BAR) : | 10.0 |
| Pressure connection Male/Female: | Male |
| Pressure connection size: | 3/8 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Bellows |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [MPa] Pe [max]: | 3.5 MPa |
| Regulation range [MPa] Pe [min]: | 1 MPa |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 35 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 10 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 508 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 145 psig |
| Reset Function: | Auto |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| Test Pressure Max. (BAR): | 53 |
| Working Pressure Max. (BAR): | 45 |
| Pressure Connection Thread: | G (BSP) |
| Pressure Connection Size: | 3/8'' |
When sold out; standard lead time: 14 days ex works Danfoss (2-3 working weeks)
| Ambient Temperature Note: | 80 °C/176 °F for max 120 min |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT gold |
| Contact rating: | AC15=4 A, 440 V AC1=10 A, 440 V AC3=6 A, 440 V DC13=12 W, 220 V LR max. 50 A for gold 1…30 mA, 5...30 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential [bar] [max]: | 6 bar |
| Differential [bar] [min]: | 2 bar |
| Differential [psi] [max]: | 87 psi |
| Differential [psi] [min]: | 29 psi |
| EN 60947 electrical properties: | Insulation: 400V Pollution degree: 3 Rated impulse voltage: 4 kV Short circuit prot, fuse: 16A |
| EN 60947 wiring properties: | Flex, ferrules: 0.5-1.5 mm2 Flex, no ferrules: 0.7-2.5 mm2 Solid/stranded: 0.75-2.5 mm2 |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical conn. comments: | Metal cable gland |
| Electrical connection: | Screwed cable entry |
| Electrical connection size: | Pg 13.5 |
| Electrical connection standard: | DIN 40430 |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 45 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 653 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 53 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 769 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure Connection: | Male |
| Pressure Range Max. (BAR): | 35.0 |
| Pressure Range Min. (BAR) : | 10.0 |
| Pressure connection Male/Female: | Male |
| Pressure connection size: | 3/8 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure sensing element: | Bellows |
| Product Description: | Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Pressure switch |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Regulation range [MPa] Pe [max]: | 3.5 MPa |
| Regulation range [MPa] Pe [min]: | 1 MPa |
| Regulation range [bar] Pe [max]: | 35 bar |
| Regulation range [bar] Pe [min]: | 10 bar |
| Regulation range [psig] Pe [max]: | 508 psig |
| Regulation range [psig] Pe [min]: | 145 psig |
| Reset Function: | Auto |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| Test Pressure Max. (BAR): | 53 |
| Working Pressure Max. (BAR): | 45 |
| Pressure Connection Thread: | G (BSP) |
| Pressure Connection Size: | 3/8'' |
When sold out; standard lead time: 14 days ex works Danfoss (2-3 working weeks)