DIFFERENTIAL PRESSURE CONTROL
MBC 5180-2031-1DB04 DIFFERENTIAL PRESSURE CONTROL
Catalog number
204469002
EAN
5715162158012
Manufacturer number
061B128066
Country of origin
PL
HS number
90322000
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBC 5180-2031-1DB04"
MBC 5180, block-type differential pressure switch
MBC 5180 differential pressure switches are used in marine applications where space and reliability are the most important features. MBCs are compact pressure switches, designed according to our new block design to survive in the harsh conditions known from machine rooms onboard ships.
MBC 5180 differential pressure switches are used in marine applications where space and reliability are the most important features. MBCs are compact pressure switches, designed according to our new block design to survive in the harsh conditions known from machine rooms onboard ships.
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -10 °C |
| Approval(s): | ABS CCC CCS CE EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RoHS RoHS China TYSK |
| Burst pressure [bar]: | 90 bar |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.5 A, 250 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Diff.press.setting range [MPa] [max]: | 0.5 MPa |
| Diff.press.setting range [MPa] [min]: | 0.03 MPa |
| Diff.press.setting range [bar] [max]: | 5 bar |
| Diff.press.setting range [bar] [min]: | 0.3 bar |
| Diff.press.setting range [psi] [max]: | 72.5 psi |
| Diff.press.setting range [psi] [min]: | 4.3 psi |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical connection: | DIN-plug |
| Electrical connection size: | Pg 11 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 45 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 653 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 68 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 986 psig |
| Operat. range LP side [bar] Pe [max]: | 30 bar |
| Operat. range LP side [bar] Pe [min]: | 0 bar |
| Operat. range LP side [psig]Pe [max]: | 435 psig |
| Operat. range LP side [psig]Pe [min]: | 0 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection notes: | With flange |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Product Description: | Diff. Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Differential pressure switch |
| Product accessories: | Generic accessories |
| Quantity per packing format: | 10 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Relay release time [s]: | 0 s |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| Specification key: | 2031-1DB04 |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -10 °C |
| Approval(s): | ABS CCC CCS CE EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RoHS RoHS China TYSK |
| Burst pressure [bar]: | 90 bar |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.5 A, 250 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Diff.press.setting range [MPa] [max]: | 0.5 MPa |
| Diff.press.setting range [MPa] [min]: | 0.03 MPa |
| Diff.press.setting range [bar] [max]: | 5 bar |
| Diff.press.setting range [bar] [min]: | 0.3 bar |
| Diff.press.setting range [psi] [max]: | 72.5 psi |
| Diff.press.setting range [psi] [min]: | 4.3 psi |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical connection: | DIN-plug |
| Electrical connection size: | Pg 11 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Max. Working Pressure [bar]: | 45 bar |
| Max. Working Pressure [psig]: | 653 psig |
| Max. test pressure [bar] Pe: | 68 bar |
| Max. test pressure [psig]: | 986 psig |
| Operat. range LP side [bar] Pe [max]: | 30 bar |
| Operat. range LP side [bar] Pe [min]: | 0 bar |
| Operat. range LP side [psig]Pe [max]: | 435 psig |
| Operat. range LP side [psig]Pe [min]: | 0 psig |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection notes: | With flange |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Product Description: | Diff. Pressure Switch |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Differential pressure switch |
| Product accessories: | Generic accessories |
| Quantity per packing format: | 10 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Relay release time [s]: | 0 s |
| Reset function: | Auto |
| Serviceable: | No |
| Specification key: | 2031-1DB04 |