TEMPERATURE CONTROL
SETPOINT: 97°C RISING
MBC 8100-2431-2A02000 SP TEMPERATURE CONTROL
Catalog number
204488034
EAN
5702423258567
Manufacturer number
061B815366
Country of origin
PL
HS number
90322000
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBC 8100-2431-2A02000 SP"
MBC 8100, block-type compact temperature switch
MBC 8100 thermostats are used in marine applications where space and reliability are the most important features. MBCs are compact thermostats, designed according to our new block design to survive in the harsh conditions known from machine rooms onboard ships.
MBC 8100 thermostats are used in marine applications where space and reliability are the most important features. MBCs are compact thermostats, designed according to our new block design to survive in the harsh conditions known from machine rooms onboard ships.
| Alarm Signal: | Rising |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| Armouring: | Yes |
| CE evaluated: | Yes |
| Cap. tube length fraction [in]: | 78 3/4 in |
| Capillary tube length [mm]: | 2000 mm |
| Charge type: | Adsorption |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Connection for pocket or hose: | M 18 x 1.5 |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.5 A, 250 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential (FS) [K]: | 4 K |
| Differential type: | Fixed (max. value) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical connection: | DIN-plug |
| Electrical connection size: | M20 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Equipment 2: | Armored cap. tube |
| Factory setting (FS) [°C]: | 97 °C |
| Factory setting type: | Dedicated |
| Max. sensor temperature [°C]: | 220 °C |
| Other RoHS documentation: | Saudi Arabia RoHS |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts included: | Sensor pocket |
| Product Description: | Thermostat |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Thermostat |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 6 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Reset function: | Auto |
| Sensor pocket conn. length[mm]: | 60 mm |
| Sensor pocket conn. size: | 18 x 1.5 |
| Sensor pocket conn. type: | M |
| Sensor pocket length min. [in]: | 2 9/16 in |
| Sensor pocket length min. [mm]: | 65 mm |
| Sensor pocket material: | Brass |
| Sensor size (Ø x L) [in]: | 1/2 x 2 in |
| Sensor size (Ø x L) [mm]: | 13 x 50 mm |
| Sensor type: | Remote bulb |
| Serviceable: | No |
| Specification key: | 2431-2A02000 |
| Temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | 70 °C |
| Alarm Signal: | Rising |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 70 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | ABS BV CCC CCS CE DNV EAC GL KRS LLC CDC EURO-TYSK LR LVD NKK RINA RMRS RoHS RoHS China TYSK |
| Armouring: | Yes |
| CE evaluated: | Yes |
| Cap. tube length fraction [in]: | 78 3/4 in |
| Capillary tube length [mm]: | 2000 mm |
| Charge type: | Adsorption |
| China RoHS compliance: | Yes |
| Connection for pocket or hose: | M 18 x 1.5 |
| Contact function: | SPDT |
| Contact rating: | AC15=0.5 A, 250 V DC13=12 W, 125 V |
| Contains batteries: | No |
| Differential (FS) [K]: | 4 K |
| Differential type: | Fixed (max. value) |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| Electrical conn. Male/Female: | Female |
| Electrical connection: | DIN-plug |
| Electrical connection size: | M20 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Electrical spec. standard: | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Equipment 2: | Armored cap. tube |
| Factory setting (FS) [°C]: | 97 °C |
| Factory setting type: | Dedicated |
| Max. sensor temperature [°C]: | 220 °C |
| Other RoHS documentation: | Saudi Arabia RoHS |
| Packing format: | Multi pack |
| Parts included: | Sensor pocket |
| Product Description: | Thermostat |
| Product Group: | Switches and thermostats |
| Product Name Description: | Thermostat |
| Product accessories: | Switches accessories |
| Quantity per packing format: | 6 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Reset function: | Auto |
| Sensor pocket conn. length[mm]: | 60 mm |
| Sensor pocket conn. size: | 18 x 1.5 |
| Sensor pocket conn. type: | M |
| Sensor pocket length min. [in]: | 2 9/16 in |
| Sensor pocket length min. [mm]: | 65 mm |
| Sensor pocket material: | Brass |
| Sensor size (Ø x L) [in]: | 1/2 x 2 in |
| Sensor size (Ø x L) [mm]: | 13 x 50 mm |
| Sensor type: | Remote bulb |
| Serviceable: | No |
| Specification key: | 2431-2A02000 |
| Temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | 70 °C |