DANFOSS PRESSURE TRANSMITTER
MBS 5100-2631-H3DB04-4 DANFOSS PRESSURE TRANSMITTER
Catalog number
204639009
EAN
5702423059966
Manufacturer number
060N1008
Country of origin
CN
HS number
90262020
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Features
- Designed for use in severe maritime environments
- MBS 5150 with integrated pulse-snubber is suitable in marine applications with severe medium influences like cavitation, liquid hammer or pressure peaks and offers a reliable pressure measurement, even under harsh environmental conditions
- Pressure connection of acid-resistant stainless steel (AISI 316L)
- Pressure ranges in relative (gauge) or absolute from 4 up to 400 bar
- Output signal: 4 – 20 mA
- A wide range of pressure connections
- Fully digitally compensated
- Accuracy 0.3% FS (max)
- UL approved
- Several Marine approvals
Product information "MBS 5100-2631-H3DB04-4"
MBS 5100 / MBS 5150:
The ship approved high accuracy block pressure transmitter is designed for use in almost all marine applications. MBS 5150 with integrated pulse snubber is designed for use in marine applications with severe medium influences like cavitation, liquid hammer or pressure peaks and offers a reliable pressure measurement, even under harsh environmental conditions. The transmitters can be easily mounted directly on the MBV 5000 block test valve or the threaded pressure connection can be used. The flexible pressure transmitter programme covers a 4 - 20 mA output signal, absolute or gauge (relative) versions, measuring ranges from 0 - 4 to 0 - 400 bar. Excellent vibration stability, robust construction, and a high degree of EMC / EMI protection equip the pressure transmitter to meet the most stringent marine requirements.
The ship approved high accuracy block pressure transmitter is designed for use in almost all marine applications. MBS 5150 with integrated pulse snubber is designed for use in marine applications with severe medium influences like cavitation, liquid hammer or pressure peaks and offers a reliable pressure measurement, even under harsh environmental conditions. The transmitters can be easily mounted directly on the MBV 5000 block test valve or the threaded pressure connection can be used. The flexible pressure transmitter programme covers a 4 - 20 mA output signal, absolute or gauge (relative) versions, measuring ranges from 0 - 4 to 0 - 400 bar. Excellent vibration stability, robust construction, and a high degree of EMC / EMI protection equip the pressure transmitter to meet the most stringent marine requirements.
| Accuracy, max. [±FS%]: | 0.3 % |
|---|---|
| Accuracy, typical [±FS%]: | 0.1 % |
| Adjustment zero point and span: | No |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE C UL US UL Recognized |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Common [-]: | Pin 2 |
| Compensated temp. range [°C] [max]: | 80 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min]: | 0 °C |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male and Female |
| Electrical connection: | Angular connector |
| Electrical connection size: | M20 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Flush diaphragm: | No |
| High Clipping Level: | 22.4 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| International Article Number: | 5702423059966 |
| Intrinsically safe: | No |
| Low Clipping level: | 3.6 |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Non-linearity BFSL [±FS%]: | 0.2 % |
| Output Signal: | Current |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Overload pressure max. [bar]: | 80 bar |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection notes: | With flange |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure range [bar] [max]: | 40 bar |
| Pressure range [bar] [min]: | 0 bar |
| Pressure range [psi] [max]: | 580 psi |
| Pressure range [psi] [min]: | 0 psi |
| Pressure reference: | Sealed gauge |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber: | No |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Response time max. [ms]: | 4 ms |
| Specification key: | MBS 5100-2631-H3DB04-4 |
| Supply Voltage Max. (VDC): | 32V |
| Supply Voltage Min. (VDC): | 9V |
| Supply [+]: | Pin 1 |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 9 V |
| Test signal: | PIN 3 |
| UL evaluated: | Yes |
Standard Lead Time: 28 days
| Accuracy, max. [±FS%]: | 0.3 % |
|---|---|
| Accuracy, typical [±FS%]: | 0.1 % |
| Adjustment zero point and span: | No |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Approval(s): | CE C UL US UL Recognized |
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Common [-]: | Pin 2 |
| Compensated temp. range [°C] [max]: | 80 °C |
| Compensated temp. range [°C] [min]: | 0 °C |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male and Female |
| Electrical connection: | Angular connector |
| Electrical connection size: | M20 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| Flush diaphragm: | No |
| High Clipping Level: | 22.4 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| International Article Number: | 5702423059966 |
| Intrinsically safe: | No |
| Low Clipping level: | 3.6 |
| Medium temperature range [°C] [max]: | 85 °C |
| Medium temperature range [°C] [min]: | -40 °C |
| Non-linearity BFSL [±FS%]: | 0.2 % |
| Output Signal: | Current |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Overload pressure max. [bar]: | 80 bar |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection notes: | With flange |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | ISO 228-1 |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure range [bar] [max]: | 40 bar |
| Pressure range [bar] [min]: | 0 bar |
| Pressure range [psi] [max]: | 580 psi |
| Pressure range [psi] [min]: | 0 psi |
| Pressure reference: | Sealed gauge |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Pressure transmitter |
| Pulse-snubber: | No |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Response time max. [ms]: | 4 ms |
| Specification key: | MBS 5100-2631-H3DB04-4 |
| Supply Voltage Max. (VDC): | 32V |
| Supply Voltage Min. (VDC): | 9V |
| Supply [+]: | Pin 1 |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 9 V |
| Test signal: | PIN 3 |
| UL evaluated: | Yes |
Standard Lead Time: 28 days