TEMPERATURE SENSOR INSERT
MBT 156-S01-100-0-0000 TEMPERATURE SENSOR INSERT
Catalog number
204806003
EAN
5702423163175
Manufacturer number
084Z4321
Country of origin
CN
HS number
85423110
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBT 156-S01-100-0-0000"
| CE evaluated: | Yes |
|---|---|
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Slim-line |
| Electrical connection size: | 3 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Extension length [in]: | 1.97 in |
| Extension length [mm]: | 50 mm |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Number of terminals [pcs]: | 3 pc |
| Output Signal: | Ohm |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Accessories, sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor insert |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Quantity per packing format: | 15 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Temperature range [°C] [max]: | 600 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Type designation: | MBT 156-S01-100-0-0000 |
| Used for product: | MBT 5116 |
| Wires [pcs]: | 2 pc |
| CE evaluated: | Yes |
|---|---|
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Slim-line |
| Electrical connection size: | 3 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP00 |
| Extension length [in]: | 1.97 in |
| Extension length [mm]: | 50 mm |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Number of terminals [pcs]: | 3 pc |
| Output Signal: | Ohm |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Accessories, sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor insert |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Quantity per packing format: | 15 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Temperature range [°C] [max]: | 600 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Type designation: | MBT 156-S01-100-0-0000 |
| Used for product: | MBT 5116 |
| Wires [pcs]: | 2 pc |