TEMPERATURE SENSOR
MBT 5260 -1000-100-420 TEMPERATURE SENSOR
Catalog number
204818003
EAN
5702423293803
Manufacturer number
084Z2065
Country of origin
CN
HS number
90251900
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBT 5260 -1000-100-420"
| Ambient temperature max. [°C]: | 70 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | Stainless steel |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male |
| Electrical connection: | M12 x 1 |
| Electrical connection size: | 4 pin |
| Electrical connection standard: | IEC 61076-2-101 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Output Signal: | Ohm |
| Packing format: | Multi pack |
| Process connection Male/Female: | Male |
| Process connection material: | Stainless steel |
| Process connection size: | 1/2 |
| Process connection standard: | ISO 228-1-A |
| Process connection type: | G |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Fixed |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Temperature range [°C] [max]: | 150 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Type designation: | MBT 5260-1000-100-420 |
| Wires [pcs]: | 4 pc |
| Ambient temperature max. [°C]: | 70 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | Stainless steel |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male |
| Electrical connection: | M12 x 1 |
| Electrical connection size: | 4 pin |
| Electrical connection standard: | IEC 61076-2-101 |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Output Signal: | Ohm |
| Packing format: | Multi pack |
| Process connection Male/Female: | Male |
| Process connection material: | Stainless steel |
| Process connection size: | 1/2 |
| Process connection standard: | ISO 228-1-A |
| Process connection type: | G |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 20 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Fixed |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Temperature range [°C] [max]: | 150 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Type designation: | MBT 5260-1000-100-420 |
| Wires [pcs]: | 4 pc |