TEMPERATURE SENSOR
MBT 5410-000-060-000-G405 TEMPERATURE SENSOR
Catalog number
204820001
EAN
5702423141630
Manufacturer number
084Z5063
Country of origin
CN
HS number
85423110
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBT 5410-000-060-000-G405"
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Box (metal/plastic) |
| Electrical connection size: | 2 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 2.36 in |
| Insertion length [mm]: | 60 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Number of terminals [pcs]: | 3 pc |
| Output Signal: | Current |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor |
| Protection tube diameter [in]: | 0.394 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 10 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Exchangeable |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 35 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 8 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 200 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter type: | Standard |
| Type designation: | MBT 5410-000-060-000-G405 |
| Wires [pcs]: | 2 pc |
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Box (metal/plastic) |
| Electrical connection size: | 2 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP67 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion length [in]: | 2.36 in |
| Insertion length [mm]: | 60 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Number of terminals [pcs]: | 3 pc |
| Output Signal: | Current |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature sensor |
| Protection tube diameter [in]: | 0.394 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 10 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Exchangeable |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element standard: | EN 60751 |
| Sensor element tolerance: | Class B |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 35 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 8 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 200 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter type: | Standard |
| Type designation: | MBT 5410-000-060-000-G405 |
| Wires [pcs]: | 2 pc |