TEMPERATURE SENSOR
MBT 5560-0000-0100-10-110 TEMPERATURE SENSOR
Catalog number
204821002
EAN
5702423211609
Manufacturer number
084Z4021
Country of origin
CN
HS number
85423110
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBT 5560-0000-0100-10-110"
MBT 5560
With MBT 5560 we have combined the technology of our standard temperature sensors and the electrical connections from our MBS pressure transmitters with a new developed electronics which has resulted in a compact temperature sensor with a built-in transmitter. The MBT 5560 is designed for use in harsh industrial environments where reliable, robust and accurate equipment is required. Available with a wide selection of process and electrical connections. Can be delivered with a 33 mm extension length which makes it possible to measure temperatures up to 200 °C without damaging the built-in electronics
With MBT 5560 we have combined the technology of our standard temperature sensors and the electrical connections from our MBS pressure transmitters with a new developed electronics which has resulted in a compact temperature sensor with a built-in transmitter. The MBT 5560 is designed for use in harsh industrial environments where reliable, robust and accurate equipment is required. Available with a wide selection of process and electrical connections. Can be delivered with a 33 mm extension length which makes it possible to measure temperatures up to 200 °C without damaging the built-in electronics
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | AISI 316 Ti |
| Connection standard: | ISO 228 |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male and Female |
| Electrical connection: | Angular connector |
| Electrical connection size: | Pg 9 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| In scope of WEEE: | No |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Process connection Male/Female: | Male |
| Process connection material: | Stainless steel |
| Process connection size: | 1/4 |
| Process connection standard: | ISO 228-1-A |
| Process connection type: | G |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature transmitter |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 13 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Fixed |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 1000 Ohm |
| Sensor element tolerance: | < ± 1% FS |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 10 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 200 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 100 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | 0 °C |
| Transmitter type: | Integrated |
| Type designation: | MBT 5560-0000-0100-10-110 |
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Connection material: | AISI 316 Ti |
| Connection standard: | ISO 228 |
| Connection type: | G |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical conn. Male/Female: | Male and Female |
| Electrical connection: | Angular connector |
| Electrical connection size: | Pg 9 |
| Electrical connection standard: | EN 175301-803-A |
| Enclosure rating IP: | IP65 |
| In scope of WEEE: | No |
| Insertion length [in]: | 3.94 in |
| Insertion length [mm]: | 100 mm |
| Insertion type: | Fixed |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Process connection Male/Female: | Male |
| Process connection material: | Stainless steel |
| Process connection size: | 1/4 |
| Process connection standard: | ISO 228-1-A |
| Process connection type: | G |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature transmitter |
| Protection tube diameter [in]: | 0.315 in |
| Protection tube diameter [mm]: | 8 mm |
| Protection tube material: | AISI 316 Ti |
| Quantity per packing format: | 13 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor Insert: | Fixed |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 1000 Ohm |
| Sensor element tolerance: | < ± 1% FS |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 32 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 10 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 200 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -50 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 100 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | 0 °C |
| Transmitter type: | Integrated |
| Type designation: | MBT 5560-0000-0100-10-110 |