TEMPERATURE SENSOR
MBT 9110-000B-D160 TEMPERATURE SENSOR
Catalog number
204824008
EAN
5702423131709
Manufacturer number
084Z6135
Country of origin
CN
HS number
85423110
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBT 9110-000B-D160"
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Output 2 wire |
| Electrical connection size: | 2 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP54 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion type: | Fixed |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature transmitter |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 35 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 8 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 850 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -200 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 600 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | 0 °C |
| Transmitter type: | Standard in box |
| Type designation: | MBT 9110-000B-D160 |
| Ambient temperature max. [°C]: | 85 °C |
|---|---|
| CE evaluated: | Yes |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EEE category: | 5 small equipment (any external dimension < 50 cm) |
| EU RoHS compliance: | Yes with exemptions |
| EU RoHS exemption clause: | 6(c) |
| Electrical connection: | Output 2 wire |
| Electrical connection size: | 2 terminals |
| Enclosure rating IP: | IP54 |
| In scope of WEEE: | Yes |
| Insertion type: | Fixed |
| Output signal [mA] [max]: | 20 mA |
| Output signal [mA] [min]: | 4 mA |
| Packing format: | Multi pack |
| Product Group: | Sensors |
| Product Name Description: | Temperature transmitter |
| Quantity per packing format: | 8 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Sensor elem. resistance [Ohm]: | 100 Ohm |
| Sensor element [pc]: | 1 pc |
| Sensor element type: | Pt |
| Supply voltage [V] DC [max]: | 35 V |
| Supply voltage [V] DC [min]: | 8 V |
| Temperature range [°C] [max]: | 850 °C |
| Temperature range [°C] [min]: | -200 °C |
| Transmitter setting range [°C] [max]: | 600 °C |
| Transmitter setting range [°C] [min]: | 0 °C |
| Transmitter type: | Standard in box |
| Type designation: | MBT 9110-000B-D160 |