TEST VALVE 4-4-4
MBV 5000-1411 TEST VALVE 4-4-4
Catalog number
204653054
EAN
5702423059249
Manufacturer number
061B7003
Country of origin
PL
HS number
84818059
- Delivery stock products within 1-2 working days
- Free delivery Netherlands > € 350,00 net
- High stock level compressor spare parts
- Only registered THIMAR customers
Product information "MBV 5000-1411"
The pressure test valve, type MBV 5000 is a part of the block concept which has been developed to save space, weight and costs.
The test valve is intended for use in many applications, for example monitoring, alarm indication, shut-down, diagnosing on equipment such as motors, gears, thrusters, pumps, flters, compressors etc.
The block valve is designed in many different congurations for use in the marine industry.
The valve meets demands for fast installation, simple isolation and easy test pressure connection.
In addition to the test valves the block concept consists of block pressure and temperature controls
- type MBC, block pressure transmitters
- type MBS and accessories.
The test valves meet the strict demands on marine equipment, including EU stipulations on such products.
Features:
- Compact design
- Many conguration possibilities
- Low installation cost
- Fast and easy to operate
- Aluminum version suitable for liquid media only. Stainless steel version for liguid and air.
The test valve is intended for use in many applications, for example monitoring, alarm indication, shut-down, diagnosing on equipment such as motors, gears, thrusters, pumps, flters, compressors etc.
The block valve is designed in many different congurations for use in the marine industry.
The valve meets demands for fast installation, simple isolation and easy test pressure connection.
In addition to the test valves the block concept consists of block pressure and temperature controls
- type MBC, block pressure transmitters
- type MBS and accessories.
The test valves meet the strict demands on marine equipment, including EU stipulations on such products.
Features:
- Compact design
- Many conguration possibilities
- Low installation cost
- Fast and easy to operate
- Aluminum version suitable for liquid media only. Stainless steel version for liguid and air.
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -20 °C |
| Approval(s): | EAC LLC CDC EURO-TYSK RoHS |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| MiniMess included: | Yes |
| Number of inputs [pc]: | 4 pc |
| Number of outputs [pc]: | 4 pc |
| Output connection type: | Flange |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | DIN 3852-E |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure range (Pi) [bar] [max]: | 120 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] [min]: | 0 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] oil [max]: | 180 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] oil [min]: | 0 bar |
| Pressure thread conn standard: | ISO 228-1 |
| Product Group: | Shut-off and regulating valves |
| Product Name Description: | Test valve |
| Pulse-snubber: | No |
| Quantity per packing format: | 9 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Specification key: | MBV5000-1411 |
| Test function: | Separate |
| Test pressure connection size: | 16 x 2 |
| Test pressure connection type: | M |
| Ambient temperature range [°C] [max]: | 120 °C |
|---|---|
| Ambient temperature range [°C] [min]: | -20 °C |
| Approval(s): | EAC LLC CDC EURO-TYSK RoHS |
| China RoHS compliance: | Out of scope |
| Contains batteries: | No |
| EU RoHS compliance: | Out of scope |
| MiniMess included: | Yes |
| Number of inputs [pc]: | 4 pc |
| Number of outputs [pc]: | 4 pc |
| Output connection type: | Flange |
| Packing format: | Multi pack |
| Pressure connection Male/Female: | Female |
| Pressure connection size: | 1/4 |
| Pressure connection standard: | DIN 3852-E |
| Pressure connection type: | G |
| Pressure range (Pi) [bar] [max]: | 120 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] [min]: | 0 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] oil [max]: | 180 bar |
| Pressure range (Pi) [bar] oil [min]: | 0 bar |
| Pressure thread conn standard: | ISO 228-1 |
| Product Group: | Shut-off and regulating valves |
| Product Name Description: | Test valve |
| Pulse-snubber: | No |
| Quantity per packing format: | 9 pc |
| REACH Candidate List substances: | Lead (CAS no. 7439-92-1) |
| Specification key: | MBV5000-1411 |
| Test function: | Separate |
| Test pressure connection size: | 16 x 2 |
| Test pressure connection type: | M |